BYDLENÍ: Stylové retro v interiéru

Retro styl se v různých obměnách vrací a snoubí tak neokoukané moderní prvky s vyzkoušenou klasikou. Nechte se inspirovat, jak na interiér v moderním retro stylu.

Bydlení stylové retro v interiéru

Staré nemusí znamenat špatné. Retro styl se v různých obměnách vrací a snoubí tak neokoukané moderní prvky s vyzkoušenou klasikou. Nechte se inspirovat, jak na interiér v moderním retro stylu.

Retro bydlení se stylem

Pojďme se na okamžik přenést do dob, kdy z rádia zpíval Waldemar Matuška písničku pro všechny Terezy, ženy nosily vysoké účesy a krátké minisukně a na silnicích jste mohli potkat nové nablýskané škodovky. Ano, řeč je o sladkých šedesátých letech. Neobvyklá stylová tvorba typická pro retro byla ovlivněna poválečným obdobím, které bylo plné naděje. Mladí tvůrci s nadšením měnili zaběhnuté konvence, proto jsou šedesátky neodmyslitelně spjaty s výraznými barvami, odvážnými vzory, a to nejen v módě, ale zejména v interiéru. Přepadla vás nostalgie?

Jak se proměňoval nábytek v běhu času?

Určitě si vzpomenete alespoň na jednu věc, kterou jste měli doma jako malí a která by úspěšně obstála v interiéru i dnes. Retro styl má několik rovin. Může být nevkusný, kýčovitý, může se přiklonit k trendům doby, v jaké vznikal, může dokonce tíhnout k přírodě nebo aktuálním událostem.

Retro nábytek je všechno, jen ne klasika. 50. léta 20. století byly první vlaštovkou, nábytek z této doby se vyznačuje uhlazeností a elegancí. Kromě nábytku modernizací prošly také látky a tapety, které najednou vynikají výraznou grafikou a jasnými vzory. Na nábytek se pak začal používat i materiál chrom.

Rozverná 60. léta se v designu nábytku projevují především jasnými až psychedelickými vzory a vznikly trendy jednodílné lisované židle. 70. léta symbolizují změnu. Elegantní a štíhlý styl byl out a lidé začali sázet na robustnější nábytek v zemitých odstínech. Zlatá, zelená, oranžová a hnědá – čtveřice barev, která dominovala nejen barvám nábytku, ale také doprovodným dekorům. Osmdesátky byly silně pod vlivem art deco a bláznivých vzorů, od květinových po geometrické. Velmi populárním prvkem byla v 80. letech zrcadla a zrcadlový nábytek.

Retro je zpět v interiéru

Vzpomínáte si na plyšový přehoz přes postel? Na stojací lampy v obývacím pokoji? Nebo třeba lávové sošky, které působily luxusně a velmi neobvykle? Takové doplňky pro retro bydlení dodají domovům tu správnou atmosféru a dobrou zprávou je, že se vrací i v modernějším pojetí zhotovené z kvalitních a udržitelných materiálů. Kromě bytových doplňků se nebojte zaměřit také na výzdobu stěn. Geometrické obrazce na barevných tapetách jsou skvělou volbou a pokud se vám okoukají, dají se snadno nahradit.

Jak na interiér v moderním retro stylu?

Retro design v interiéru je zejména o odvážném přístupu k barevným kombinacím. Nebojte se použít výrazně barevné čalounění s jednou z nejoblíbenějších kombinací avokádově zelené a kanárkově žluté barvy. Sázkou na jistotu jsou i originální potisky a výrazné vzory, které dodávají retru šmrnc. Trendy šedesátých let, hippie sedmdesátých a disco osmdesátek nádherně vyniknou v minimalistickém interiéru, ale nemusíte se bát ani jejich vzájemné kombinace. Pozor si dejte na volbu materiálů, kvalita by měla být nadřazena kvantitě.

Jak stylově vybavit interiér retrem?

Pokoje vybavené v retro stylu jsou často plné nábytku, který se na první pohled může zdát chaotický nebo dokonce nesourodý. Ve skutečnosti jsou však vybrané kousky funkční, pohodlné a designově vyladěné. Pokud toužíte dát svému bydlení retro nádech, zvolte nábytek v typickém retro designu s dobovým čalouněním, s výrazným dekorem a jasnými liniemi. Míchejte textury, nebojte se kombinovat kov a dřevo, huňaté koberce, hladký plast, měkký vinyl nebo samet. Retro v interiéru symbolizuje hravost a svobodomyslnost, je útulné a evokuje hřejivou atmosféru.

Moderní podoba retro stylu v interiéru

Kombinace elegance padesátých let s bláznivým dekorem šedesátek a blyštivou okázalostí osmdesátých let může znít nesourodě, ale vězte, že i tak může vypadat stylový retro byt. Moderní pokoje v retro stylu kombinují pohodlné domácí vybavení s designovými materiály, jako je sklo, barevný plast, kov i dřevo a spoluutváří svěží a funkční atmosféru poloviny minulého století. Když prolnete retro styl s moderními detaily a trendy barvami, docílíte velkolepé a obrazově dokonalé interiérové proměny. Moderní retro interiéry mohou vypadat eklekticky, když se mísí staré a nové nápady na nábytku a dekoracích.

Retro se nebojí, nebojte se ani vy!

 

SDÍLET