Dopřejte si jarní spánek podle Feng Shui

Praktické rady, které vám pomohou proměnit vaši ložnici v oázu klidu a harmonie v souladu s učením Feng Shui.

Dopřejte si jarní spánek podle Feng Shui

Každý, kdo zařizuje interiér bytu nebo domu, chce docílit především klidného prostředí, ve kterém si může odpočinout a uvolnit se po těžkém pracovním dni. Dokonalým místem pro odpočinek by měla být především ložnice – místo spánku, ale také intimity a soukromí. V tomto článku se dozvíte několik praktických rad, které vám pomohou proměnit vaši ložnici v oázu klidu a harmonie v souladu s učením Feng Shui.

Co je Feng Shui?

Učení Feng Shui (nebo také Feng-šuej) vzniklo před více než tisíci lety v Číně. Vychází z předpokladu, že život člověka včetně jeho aspektů, jako je zdraví a psychická pohoda, je ovlivněn prostředím, ve kterém žijeme. Nejvýraznějším prostředím, které nás ovlivňuje, je samozřejmě domácnost, proto se Feng Shui zaměřuje na bydlení.

Jak Feng Shui ovlivňuje spánek?

Hlavní myšlenkou je volný tok energie čchi, který by nemělo nic narušovat. Pravidla, která určují nejen jak ložnici uspořádat, ale také udržovat, si tedy kladou za cíl primárně umožnit této energii optimální průchod. Energie čchi by neměla proudit pomalu, nebo dokonce vůbec, ale ani moc rychle. Při uspořádávání se tedy snažme docílit toho, aby energie proudila jemně, jako klidná řeka. Ložnice zařízená podle pravidel Feng Shui vám zajistí ničím nerušený spánek, po němž se vzbudíte nabití energií a odpočatí.

Jak zařídit ložnici podle Feng Shui?

Pokud se rozhodnete zařídit vaši ložnici podle pravidel Feng Shui, přinášíme vám tipy, jakým způsobem při zařizování postupovat. Při zařizování je však vždy nutné myslet především na kvalitu. Kvalitní postel a ortopedická matrace jsou naprostý základ, bez kterého docílíte kvality spánku jen velmi obtížně.

Poloha ložnice

Při řešení interiérového uspořádání bychom měli myslet na to, že ložnice je místnost, u níž je nejdůležitější soukromí. Proto by měla být co nejdále od vchodových dveří a také by neměla být blízko koupelny a toalety, neboť by se tím narušila energie, kterou do ložnice necháme proudit.

Umístění postele

Postel by měla být umístěna tak, aby z ní bylo možné vidět dveře, ale neměla by být přímo v úrovni dveří. Pravidla Feng Shui považují za ideální umístit postel diagonálně od dveří, pokud však toto umístění není z hlediska prostoru možné, pomůže umístit na zeď zrcadlo tak, abyste v jeho odrazu na dveře viděli. Vaše nohy by nikdy neměly být přímo proti dveřím, ze kterých energie proudí. To samé platí i pro okna, která by měla být od postele dál, aby se zajistil volný průchod energie čchi. Čelo postele by mělo být umístěno na pevné zdi, abyste cítili oporu pokaždé, když se budete chtít opřít. Prostor kolem postele by měl být volný ze všech stran, přímo u stěny by mělo být pouze čelo postele.

Zařízení ložnice

Pravidla Feng Shui doporučují především střídmost, proto doporučujeme sladit nábytek do jednoho stylu, který vyhovuje právě vám. Předměty, které mají jiný styl než celý zbytek vybavení, mohou narušit energii, proto je doporučujeme odstranit. Zdi by měly být čisté a nepřeplněné, proto je vhodné zbavit se takzvaných “lapačů prachu” nebo menších předmětů, které si schováváte, až se budou hodit. Barvy je vhodné volit v podobném duchu, jako je vybavení ložnice, vhodné je však vybrat tlumené odstíny barev, jako je šedá, béžová, fialová nebo světle růžová – zvolit můžete i barvu roku 2024. A nakonec, vhodně zařízenou ložnici je třeba udržovat čistou a uklizenou, aby mohla energie volně proudit a její tok nebyl narušen překážkami v podobě nepořádku na zemi nebo na nábytku.

Inspirujte se nápady zkušených designérů v interiérovém centru MoDo, kteří vám pomohou vybrat designový nábytek a zařídit ložnice podle pravidel Feng Shui.

 

*foto: ze showroomu AKSAMITE – českého výrobce a prodejce nábytku

SDÍLET