Jak vytvořit útulný domov?

Domov je místem, kam se po celém dni rádi vracíme. A proto vám přinášíme pár tipů, jak ho dokonale zútulnit.

Jak vytvořit útulný domov

Domov. Slovo, které v člověku probouzí krásné a milé vzpomínky. Místo, kam se po celém dni v práci rádi vracíme. Detaily, které domov promění v dokonalou oázu klidu. Maličkosti, které domovu dodají jeho jedinečnou hřejivou atmosféru. Přinášíme vám pár tipů, jak zútulnit své bydlení.

Jak bydlet útulně?

Zatímco moderní bytový design upřednostňuje střídmé, elegantní vybavení domovů, někdy naše duše zatouží po onom teplém a útulném interiéru. Tyhle touhy po změně míváme zejména se střídáním ročních období, a především pak s příchodem chladných zimních měsíců. Ať už je na vině pokles teplot, nebo si přejete dodat svému domovu útulnější nádech, určitě vás zajímá, jak na to.

Kombinace barev a materiálů v interiéru

Vracet se domů do pohodlného, vlídného prostředí nám přináší radost, proto je důležité dodržovat několik základních pravidel. Mezi ty nejzásadnější patří volba barev, materiálů, ale i vzorů, které při správné kombinaci vytvoří tak příjemné útulno, které se vám nebude chtít ani na chvilku opouštět.

Pokud je řeč o barvách, vsaďte na takové, které evokují teplo. K výmalbě interiéru doporučujeme spíše světlé jasné odstíny, které dokážou opticky zvětšit a rozjasnit i malé prostory. Pro prostorovou pestrost by pak měla převažovat paleta neutrálních barev spolu s tóny teplých barev. Například trendy hořčicově žlutá, mechově zelená nebo temně vínová jsou fantastickou volbou, volte je však střídmě!

Nábytek teplých odstínů, kterými jsou mahagon, třešeň nebo ořech, je ideální volbou díky své nádherné přírodní kresbě. Naopak nábytek ze světlého dřeva jako jsou smrk, dub a buk zapůsobí v souladu s tmavšími doplňky. Obklopte se nábytkem z kvalitního dřeva, které voní i skvěle vypadá snad v každém interiéru a kombinujte materiály ve vzájemné harmonii. Jedině tak vystřelíte svůj domov až k interiérovému nebi.

Hřejivé látky v čele s kašmírem, vlnou a kožešinou jsou synonymem útulnosti a pohodlí. Jejich pravým opakem jsou lněné, hedvábné a kožené bytové doplňky, které evokují chlad a eleganci. V interiéru se vyplácí teplé a studené kombinovat, a tak na koženou sedačku umístěte pletené vlněné polštářky nebo kašmírovou deku nebo svěží lněné povlečení doplňte sametovým přehozem. Popusťte uzdu své fantazii a s materiály si pohrajte.

Tipy, které udělají váš interiér útulnějším

Začněte pěkně od začátku, a to u vchodových dveří. Vstupní dveře jsou to první, co vy i vaši hosté spatříte, proto je důležité věnovat pozornost i takovému místu. Příjemnou atmosféru jim navodí decentní světelná dekorace, stylová rohožka nebo krásně osázený květináč, který můžete vždy sezóně ladit.

Něco, co opravdu udělá místnost okamžitě teplejší a lákavější, je využití koberců a luxusních běhounů. Ve srovnání s dlažbou, dřevem a mramorem udržují teplo domova, barvou dodávají šmrnc a v teplejších měsících je lze i snadno odstranit. Kontrast mezi teplým, měkkým a studeným, tvrdým nábytkem působí vizuálně opravdu dobře. Koberce jsou jako pár bot, které dotvářejí outfit.

Útulnou atmosféru vašemu domovu dodává rovněž světlo. Všimli jste si, že s brzkým stmíváním máme potřebu obklopovat se příjemným hřejivým světlem? Podhledové osvětlení, stolní lampy, stojací lampy, a dokonce i světlo svíček a ohně jsou skvělými příklady atmosférického osvětlení.

Co je lepšího, než si posedět s přáteli na pohodlné pohovce? Právě ta by měla být středem obývacího pokoje, měla by být prostorná a lákat k relaxaci. Že máte malý byt a velkou sedací soupravu do něj nevměstnáte? Zvolte variantu dvoumístné pohovky s podnožkami nebo s křesly, které svou funkci splní stejně dobře. Pohodovou atmosféru pak pozvednou doplňky v podobě textilních polštářků, plédů a hřejivých přehozů, jejichž barvy by měly být sladěné s dalšími prvky interiéru.

Chybí vašemu interiéru svěžest? Vsaďte na pokojové rostliny! Aktuálně jsou velmi trendy retro pokojovky, především úžasná monstera nebo fíkus. A pokud váháte, zda péči o ně zvládnete, pořiďte si sukulenty, které udělají stejnou parádu a tentokrát i přežijí! 😊

Máte doma krb? Zdůrazněte tento nádherný prvek stylovým košem na dřevo, propracovanými nástroji a snažte se prostor kolem krbu udržovat v čistotě. Znáte něco útulnějšího, než oheň praskající v krbu?

MoDo – vše pro váš moderní domov

 

SDÍLET