Jaké jsou výhody vlastnictví domácí sauny?

Vlastnictví domácí sauny přináší řadu výhod, které mohou pozitivně ovlivnit jak fyzické, tak psychické zdraví. Jaké to jsou?

Jaké jsou výhody vlastnictví domácí sauny

Vlastnictví domácí sauny přináší řadu výhod, které mohou pozitivně ovlivnit jak fyzické, tak psychické zdraví. Jaké jsou ty hlavní se dočtete na našem blogu.

Zdravotní výhody užívání domácí sauny

Klasické benefity saunování, jako je celkové prohřátí a relaxace organismu, úleva od bolesti svalů a kloubů, pomoc při hubnutí nebo prevence zánětlivých onemocnění, si můžete užívat i z pohodlí vašeho domova. Oproti veřejným saunám však přináší vlastnictví domácí sauny i mnoho dalších výhod, a to nejen z hlediska zdravotního, ale především z hlediska vlastního komfortu. Domácí sauna poskytuje soukromí, možnost aromaterapie na míru, nastavitelnost teploty, která vám vyhovuje, a v neposlední řadě si můžete užít nerušenou relaxaci kdykoliv bez nutnosti rezervací nebo cestování do veřejných zařízení.

Typy domácích saun

Než se rozhodnete pro pořízení konkrétní domácí sauny, je třeba vybrat správný typ. Jednotlivé typy saun se totiž neliší pouze vzhledem, ale také způsobem, jakým se používají, a i tím, jaké mají účinky na organismus. V MoDo na showroomu FINSKÁ SAUNA najdete v sortimentu finské sauny, infrasauny, sauny parní a různé formy biosaun.

Léty prověřenou klasikou je finská sauna, obvykle kontruovaná ve dřevě včetně dřevěného obložení a lavic. Finská sauna nabízí dvě varianty užití s ohledem na vlhkost a teplotu vzduchu. První variantou je vlhká sauna, při níž jsou typické teploty kolem 75–90 °C s vlhkostí vzduchu 20–30 %. Výhodou je kromě mírnějších teplot pro senzitivnější uživatele i možnost přidání esenciálních olejů do vody, kterou lávové kameny poléváte, což pomáhá zvýšit úroveň relaxace. Druhou variantou je suchá sauna, kterou charakterizují teploty 95–100 °C s vlhkostí vzduchu 5–10 %. Tuto variantu vyhledávají především sportovci, neboť pomáhá zejména při regeneraci svalů po cvičení a zrychluje metabolismus.

Velké oblibě se zejména v poslední době těší tzv. biosauny, které díky speciálnímu topidlu s výparníkem umožňují nastavit vyšší vlhkost vzduchu. Tento typ saun je vhodný zejména pro ty, kteří dávají přednost vlhkosti vzduchu před jeho teplotou, neboť teplota vzduchu se zde pohybuje pouze kolem 65 °C s vlhkostí mezi 30–50 %. Kromě klasické aromaterapie poskytují biosauny možnost doplnění o zařízení, které umožňuje inhalaci soli. To vše napomáhá lepšímu dýchání a všeobecně osvěžuje.

Moderním typem saun, jejichž výhoda tkví především ve velmi krátké době nahřívání, jsou infrasauny. Jejich funkci lze ovlivnit především typem infrazářičů, který doporučujeme vždy konzultovat s naším specialistou. Tento typ sauny je obzvláště prospěšný pro osoby trpící vysokým krevním tlakem, různými typy alergií, včetně dětí, a také nabízí výhody pro rehabilitaci pohybového ústrojí a uvolnění svalové bolesti. Vlhkost vzduchu je mnohem nižší, v rozmezí mezi 40-60 %, než u předchozích typů saun, dosahuje se však daleko hlubšího prohřátí těla díky infračervenému záření.

Parní sauny poznáte podle vnitřního obložení stěn dlaždicemi nebo mozaikou, stejně tak i lavice. Poskytují vlhké teplé prostředí s vysokou úrovní vlhkosti až 100 % a nižšími teplotami maximálně do 60 °C. Jsou ideální pro ty, kteří preferují méně intenzivní teploty a ocení účinky parního vlhka na dýchací cesty a pokožku.

Realizace domácích saun

Při realizaci domácí sauny je nutné mít předem rozhodnuto, zda chcete svoji saunu umístit v interiéru, nebo v exteriéru. K tomuto rozhodnutí může přispět několik aspektů, zejména pak prostor, který máte k dispozici, a váš rozpočet na realizaci. Pokud se rozhodnete umístit saunu uvnitř, ušetříte tím část rozpočtu, je však potřeba najít dostatečný prostor s možností větrání. Velikost prostoru se odvíjí od zvoleného typu sauny. Pro infrasaunu, ve které je vhodná poloha v sedě, budete potřebovat menší prostor než pro finskou saunu, případně biosaunu. S ohledem na zvolený typ sauny je nutné zajistit přívod elektřiny, případně vody, podlahu odolnou vůči vlhkosti, rovné zdi z vhodného materiálu a odvětrávání. Myslet je potřeba také na to, že finské sauny potřebují prostor na následný oplach po saunování.

Stále váháte, jaký typ sauny si zvolit?

Nechte si poradit od zkušených odborníků v interiérovém centru MoDo, kde najdete veškerý sortiment pro stavbu domácích saun, včetně technologií HARVIA, které patří mezi světovou špičku.

SDÍLET